Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar

Anasayfa / BLOG / Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar
Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar

Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar

Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar Bu talimat tüm projelerde temizlik planlama ve uygulama sırasında uyulması gereken kural ve aşamaları tanımlamaktadır.

Proje işleri ve planları tamamlandıktan sonra ofiste asılır. İş planlarında görev verilen personele görevi ile ilgili eğitimler eğitim prosedüründe belirtildiği şekilde Proje yöneticisi, supervisor ve/veya yetiştirici tarafından verilir.

Planların uygulamaya geçmesinden sonra kontrol sorumluluğu olan personel (Proje Sorumlusu veya supervisor) her gün Temizlik kontrol formu yardımı ile kontrol yapar.

Temizlik kontrolü sırasında herhangi bir uygunsuzlukla karşılaşılması durumunda bu form üzerine kayıt edilerek bir sonraki vardiyanın bu temizliği yapması ve bu konuya öncelik vermesi sağlanır.

Proje iş planları ve temizlik kontrol formları kalite kayıtları prosedüründe belirtildiği şekilde saklanmalıdır.

İstanbul bölgesinde hizmet veren temizlik şirketi sahipleri belirli kriterler belirlemek zorunda ve bu şekilde hizmet vermeleri gerekmektedir.

Temizlik Malzemelerini Kontrol Edin

Temizlik malzemelerinin, her kullanımdan önce çalışır durumda ve temiz olduklarını kontrol edilmelidir. Kirli malzemeler, profesyonel bir görüntü yansıtmazlar, verimliliği azaltır, ve kullanılmaları da daha zordur. Bir işin ortasına gelmeden problemleri bulmak ve onarmak daha iyidir.

Temizlik Yapılan Yerdeki Alanları Koruyun

Etraftaki alanları hasarlardan korumak sizin görevinizdir. Etraftaki yerleri, halıları, ve duvarları yapışkan bant, kapı paspası ya da örtü kullanarak koruyun. Fırçalama ya da cila çıkarma sıvılarının etraftaki alanlara taşmasını önleyin. Ürünleri karıştırırken, ve fırçalama ya da sökme işlemleri bittiğinde malzemeleri yerden yuvarlayarak geçirmek için bir kapı paspası kullanın.

Temizlik Malzemelerini Kurun ve Ürünleri Karıştırın

Boşa vakit harcamamak ve kaliteli sonuçlar elde etmek için, malzemeleri doğru kurmak ve ürünleri doğru karıştırmak çok önemlidir. Uygun el arabasını kullanarak, iş alanına gereken bütün malzemeleri ve ürünleri getirin. Bütün ürünlerin üzerlerindeki etiketleri okuyun ve doğru karışımları yapabilmek için bir ölçüm bardağı kullanın.
DİKKAT
Temizlik ürününün önerildiği miktardan daha fazla kullanımı daha iyi neticeler vermez. Aksine, yerin yüzeyini bozabilir ve tehlikeli olabilir. Ürünleri, etiketler, kitapçık, ya da teknik bültende bu ürünlerin birbirleriyle uyumlu oldukları özellikle belirtilmediği sürece birbirleriyle karıştırmayın.

Islak Zemin İşaretleri Koyun

Islak zemin işaretleri, kayma ihtimali yaratan ıslak alanları belirtmek, ve trafiği kuru ve güvenli alanlara yöneltmek için kullanılmalıdır. Uzun koridorlarda, yerin hangi kısmının ıslak olduğunu belirtmek için bir işaret konulmalıdır. Cila çıkarma ya da cila uygulaması yapılan alanlara girişi bir insan kapatın. Çoğu insan ıslak zemin işaretlerine aldırmaz ve bu alanlara girer.

Temizlikte Güvenliği Sağlayın

Ürünlerle ve malzemelerle çalışırken, güvenlik çok önemlidir.

Güvenlik sizin sorumluluğunuzdur. Güvenli bir çalışma sistemi geliştirin ve bunu bütün ekibinize öğretin. Malzemeler kullanılmadan önce çalışabilir durumda olmalıdırlar.

Uygulanabilir güvenlik önlemlerini alın ve kimyasal maddelerle çalışırken uygun koruyucu malzemeleri kullanın.

 

Temizlikte Müşteri Hizmetleri Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar | 

Müşterinize problemleri değerlendirin, ve bunları tahmin faturanıza yazın. Bunu yaparak, iş yapılmadan önce müşterinizi problemlere karşı uyarmış oluyorsunuz.

Bazı durumlarda, bu olan problemlerle kaliteli bir iş yapamayacağınızı düşünüyorsanız

ya da müşteri problemi anlamıyorsa, işi kabul etmeyebilirsiniz. Son olarak da, daha önceden bulunan ya da başkaları tarafından yaratılan problemleri sizin yapmadığınızı açıklarsınız.

Temizlik İşi Bittikten Sonra Toparlama Temizlik yaparken uyulması gereken kurallar | 

İş bittikten sonra, malzemeleri ve ürünleri temizleyip, toparlamak ve kaldırmak çok önemlidir. Fazladan kalan sıvı ve suların hepsini boşaltın.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın