Sağlıklı Bir Yaşam

Anasayfa / BLOG / Sağlıklı Bir Yaşam
Sağlıklı Bir Yaşam

sağlıklı yaşam

Canlı Sağlığı İçin: Çevreye Yönelik Hizmetler

İnsan sağlığını korumak için insanın girip çıktığı her yer ve maruz kaldığı her şey için önlem alınmalı ve koruma sağlanmalıdır. Bunun için geniş kapsamlı çalışmalardan en büyüğü çevreye yönelik sağlık hizmetleridir.

Hizmeti Sunmak Devletin Elinde

Bu konuda da devlet, belediyeler aracılığı ile çevre sağlığını korumaya yönelik çalışmalar yapar. Hava kirliliği denetimi, gürültü kirliliği denetimi, zararlı canlılarla mücadele, radyolojik zararların denetimi bunlardan birkaçıdır. Çevre sağlığı için eğitimler verilirken, buna etki eden biyolojik, fizyolojik zararlardan da çevreyi temizlemeyi amaç edinirler.

Gürültü denetimi Çevre ve Orman Bakanlığının denetimi altındadır. Denetim gürültü ölçüm cihazı ile yapılmakta ve ölçülen gürültü düzeyine göre yaptırım uygulanmaktadır. Peki, gürültü denetiminde nereler ve kimler temel alınır? Süreklilik arz eden işyerleri, işletmelerin eğlence gürültüleri ve makine gürültüleri denetlenmektedir. Buradaki gürültü denetimi, kişilerin ruh ve bedenen ruh sağlığını tehdit altına almayacak şekilde kontrol edilmesidir. Bunun dışındaki sesler gürültü kirliliği olarak değerlendirilir ve yasal yollara başvurularak para cezası şeklinde yaptırımlar uygulanır.

Kirlilik Ölçümü Nasıl Yapılır?

Hava kirliliğinin denetimi, şehrin hava kalitesinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Hava kirliliği ölçüm istasyonları sayesinde havadaki belirli kimyasalların ölçüm yapılır ve bunların oksijen ölçümü ile oranları karşılaştırılır. Oksijen oranı diğer kimyasallara göre az ise hava kirliliği tespit edilir. Kullanılan kalitesiz yakıtlar, egzoz gazları, soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılmaması ve kentlerin konumu hava kirliliğinin nedenleridir. Belediyeler bu konuda denetleme yaparak hava kirliliğini en aza indirmekle mükelleftir. Kentlerin çukur yerlerde kurulması da zehirli gazların rüzgârın etkisi ile uzaklaşmasına izin vermez. Bu nedenle çukurda kurulan yerleşim alanlarının hava kirliliği çok daha fazla olur.

Ülkemizde radyasyon ile ilgili işleri Türkiye Atom Enerjisi Kurumu denetliyor. Çevrede radyasyon ile ilgili herhangi bir işletme, baz istasyonu kurulmuşsa burada çevreye verilen radyasyon oranı ve insanların üzerindeki radyasyon oranı alınır ve ölçütlerden fazla çıkarsa çevredeki radyasyon ile ilgili işletmenin çalışmasına son verilir. Çünkü radyasyon en düşük oranda bile insan hücrelerinde hasara sebep olur. Bilindiği üzere kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açar.

Zararlı canlılar ile mücadele, biyolojik bir mücadeledir. Tarım ilaçlarının çok, bilinçsizce, gereğinden fazla sıkılması büyük bir döngüyü zarara sokmaktadır. Bitki üzerinde daha önce zararlı olmayan canlılar zararlı hale dönüşürler ve bunları yiyen insanlar da hayvanlar da hastalığa yakalanırlar. Kısaca zararlı bir popülasyonun ortaya çıkmasına neden olur.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın