Pratik Gömlek Ütüleme

Anasayfa / BLOG / Pratik Gömlek Ütüleme
Pratik Gömlek Ütüleme
Gömlek ütülemek en uğraştırıcı işlerden biridir. Ancak şimdi sizlere, sıradan malzemelerle (yani ekstra özellikli ütüler olmadan) hızlı bir şekilde nasıl ütüleyeceğinizi anlatmak istiyorum. Ben yıllardır böyle yapıyorum.
Başlamadan önce vurgulamak gerekir ki bu yöntem mümkün olduğunca düz modelli gömlekler için iyi sonuç verir. Oturtmalı, büzgülü kadın gömleklerinde zor olabilir. Erkek gömleklerinde ve düz hatlı kadın gömleklerinde rahatlıkla uygulanabilir. Zaten biz kadınlar en çok erkek gömleği ütülüyoruz değil mi? 🙂
Önce boğazdaki ilk düğme hariç tüm düğmeleri ilikliyoruz. Ön tarafı üste gelecek şekilde düzgünce ütü masasına seriyoruz. Aynı tişört ütüler gibi ütüleyeceğiz gömleği, sadece bir kaç püf noktası var.
Gövdenin kenar dikişlerinden düzgünce katlanmış olmalı. Gömleğin etek ucuna yakın yerden, kenardan ortaya doğru ütülemeye başlayın. Her iki kenardan ortaya doğru ütüleyerek yukarıya doğru çıkın. Düğmelerin olduğu sırayı en son üstten geçeceğiz.
Düzgün şekilde serilmiş halde bu sefer göğüs ve omuzları da ütüleyin. En son düğmeli şeridi bol buhar basarak ütüleyin. Düğmenin altındaki kısımda katlanmış yerler varsa ütülerken düzeltin.
Sıra geldi kollara, kolları da düzgünce sererek, alt dikiş çizgisini tam katlayıp, dikişten yukarı doğru ütüleyin. Tüm kolboyunca buna dikkat edin ki, kolun üstüne gelecek olan kat izi yamuk olmasın. Bilekleri yine katlı şekilde bol buharla ütüleyin. Her iki kolu bu şekilde yaptıktan sonra terslerini çevirip bir kez de bu taraftan ütüleyin.
Gövdenin arkasını ütülemek için de gömleği ters çevirin ve düzgünce serip ( yamuk olursa ön kısmında bozulma olur) ütüleyin.
En son yakayı açarak ütüleyin, gerekirse bir iki düğme açabilirsiniz.
Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın