Önemli İpuçlarıyla Ankastre Mutfak Temizliği

Anasayfa / BLOG / Önemli İpuçlarıyla Ankastre Mutfak Temizliği
Önemli İpuçlarıyla Ankastre Mutfak Temizliği

Yıllarca beklediğiniz ve hayalini kurduğunuz mutfağa nihayet kavuştunuz. Ama aklınıza takılan bir şey var; modern çizgiler taşıyan, inox (paslanmaz) ürünlerle donattığınız ankastre mutfağınızın temizliğini nasıl yapmalısınız ki gönül rahatlığıyla ve ilk günkü gibi ışıl ışıl, yıllarca kullanmaya devam edebilesiniz. Ankastre mutfakların temizlik ve bakımı hakkında bilmek isteyeceğiniz şeyleri; aklınıza takılan ne yapmalı/yapmamalı sorularının cevaplarını sizin araştırdık.

mutfak temizliği

Yıpranmaya ve çizilmeye neden olmadan ocak, davlumbaz, fırın gibi mutfak aletlerinin temizliği nasıl yapılmalı?

–       Ürününüzün kullanım ve bakım kılavuzunu okuyun.

–       Paslanmaz mutfak aletlerini kesinlikle süngerin sert tarafıyla silmeyin. Çizilmelere ve yıpranmaya neden olursunuz.

–       Eski temizlik alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Ankastre ürünler bir kere çizildi mi geri dönüşü olmaz. Ankastre ocak, davlumbaz ve fırınınızda normal temizlik bezleri yerine mikrofiber bez kullanmalısınız.

–       Yemek yaparken oluşan lekeleri kurumadan, nemli mikrofiber bez ile anında temizlemelisiniz. Zira kuruyan lekeyi çıkartmak olduça zor olacaktır.

–       Inox ürün temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanmalısınız. Bu ürünler mutfak aletlerinizi çizmediği gibi parlaklıklarını ilk günkü gibi korumalarını da sağlayacaktır.

–       Ankastre ocak, fırın ve davlumbaz ürününüzü alırken yetkili satıcıya, hangi temizlik ürünlerini kullanmanız gerektiği konusunda danışın; tavsiyelerine kulak verin.

–       Cif, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı vb. ürünleri kullanmayın. Bu temizleyiciler inox ürünlerde başarılı sonuçlar vermez; yüzeyin aşınmasına ve matlaşmasına neden olurlar.

–       Eğer bugüne dek bu bahsettiğimiz kimyasalları kullandıysanız, Würth marka paslanmaz yüzey bakım ürünüyle matlaşmış yüzeyleri parlatabilirsiniz.

–       Profesyonel mutfaklarda kullanılan inox ürünler için özel olarak üretilen Suma INOX D7 gibi temizlik ürünlerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

–       Bakım ürünlerinin krem halinde olanlarını değil, sıvı ve püskürtme şeklinde uygulananlarını tercih edin. Lekeli yüzeye püskürttükten sonra mikrofiber bezle silin ve yine mikrofiber bezle durulayın.

–       Bebe yağı da alternatif bakım ürünlerinden biri. Bu yağ, yüzey üzerinde parmak izi kalmasını engellediği gibi ocak, davlumbaz ve fırınınızın parlak görünmesini de sağlayacaktır.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın