Mutfak Temizliği Konusunda Bilmediklerimiz

Anasayfa / BLOG / Mutfak Temizliği Konusunda Bilmediklerimiz
Mutfak Temizliği Konusunda Bilmediklerimiz

Mutfakta zaman geçirmek çok keyifli ancak bir de yemek yaparken ortalık dağılmasa… Yemeğin bitiminin ardından başlayan temizlik işlemi insan yorabiliyor. Temizliğin de püf noktaları olduğunu biliyor muydunuz? Yani makineye sığdıramadığınız bulaşıkları yıkamanın da kolay bir yolu var, dibi tutan tencereyi temizlemenin de. Umarız bu bilgiler işinize yarar.

mutfak-temizligi

Kolay Bulaşık

Mutfakta yemek hazırlarken, lavabonun deliğini tıkayıp sabunlu suyla doldurun. Yemeği hazırladığınız sırada kirlenen kapları sabunlu su doldurun. Yemeği ocağa koyduğunuz zaman kirlenen kaplar da temizlemiş olur. Bu yöntemi diğer bulaşıklarınız için de kullanabilirsiniz. Daha sonra bulaşıkları yıkamak size hiç de zor gelmeyecek.

Süngerin Ömrü

Mutfağınızda temizlik işlerinde kullandığınız süngerin kısa sürede parçalanmasını önlemek sizin elinizde. Süngerle işinizi tamamladıktan sonra, süngeri musluk altına tutup, soğuk suyla çalkalayın ve iyice sıkın.

Kahve Değirmeni Temizlemek İçin

Kahve değirmeninizde başka şeyler çektiğiniz zaman genelde çekilen şeylerin kokusu kalır ve bu koku çektiğiniz kahveye sinebilir. Kahve değirmeninizi temizlemek ise hiç kolay değildir. Kokuyu çıkarmak için bayat ekmeği parçalayarak ayırın ve kahve değirmeninde çekin. Böylece kahve değirmeninde oluşan kokular ekmek tarafından alınmış olacak ve kokudan eser kalmayacaktır.

Teflonda Oluşan Lekeler

Teflon tavada oluşan lekeleri çıkarmak için bir su bardağı suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Sirkeli ve karbonatlı suyu tavanın içine döküp on dakika kaynatın. Lekenin tamamıyla geçtiğini görürsünüz.

Yemeğin Dibi Tutarsa

Eğer özene bezene hazırladığınız yemeğin dibi tutarsa, sakın çöpe atmayın. Lavabonun içini soğuk suyla doldurun. sıcak tencereyi kapağını açmadan suya koyup, 15 dakika bekletin. Daha sonra yemeği başka bir tencereye alın. Soğuk su yemeğin yanık tadını alacaktır.

Çaydanlığın Temizlenmesi

Çaydanlığın içinde biriken kireç tortusunun temizlenmesi istiyorsanız, on beş dakika kadar içine sirke kaynatın ya da kabın içinde yumurta kabuklarını bir süre bırakmanız kirecin temizlenmesi için yeterlidir.

Izgaraları Temizlerken

Fırın ızgaralarını, özellikle de et piştikten sonra temizlemekte zorluk çekebilirsiniz. Üstelik çabucak kuruyup kalan lekeler ne kadar sıcak su altında tutarsanız tutun çıkmayabilir. Bu durumda sünger taşıyla ızgarayı iyice ovmak gerekir. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Yanmış Tencereler

Yemeği ocakta unutup tencerenin dibini yaktığınız zamanlar olmuştur. Çözüm olarak da yanmış tencereyi bir daha kullanmama karar almış olabilirsiniz. Hiç üzülmeyin! Bir miktar kabartma tozu yada otomatik çamaşır makinesi deterjanını suyla karıştırıp hamur yapın. Bu hamuru tencerenin yanan kısmına sürün ve bir gece bu şekilde bekletin. İyice durulayın. Göreceksiniz tencereniz eskisi gibi olacak.

Yağ Filtresi

Kızartma yaptığınız yağı tekrar kullanmak istediğinizde, kaptaki kırıntılar sizi rahatsız edebilir. Yeni bir naylon çoraptan keseceğiniz parçayı filtre olarak kullanın. Yağı, filtrenin üzerinden bir başka kaba dökün kırıntılar çorabın içinde kalır.

Bakırları Parlatmak

Bakır kapların lekelerini çıkarmak için ve parlatmak için uzun uzun uğraşmanıza gerek yok. Bir litrelik su şişesini sıcak sirkeyle doldurun. İçine üç yemek kaşığı tuz atıp iyice çalkalayın. Sonra bu karışımı bakır kapların üzerine serpin, kısa bir süre beklettikten sonra temiz bir bezle silin.

Şamdanların Temizliği

Mum uzun süre yandığı zaman, şamdanın kenarına damlar ve sertleşir. Mum lekelerinin çıkarmakta zorlanıyorsanız, çok kolay bir yöntemle bunu halledebilirsiniz. Bunun için, şamdanları deri dondurucuya koyun. Burada yarım saat tutun. Dolaptan aldığınızda mum lekeleri kolayca çıkar.

Blendırı Temizlerken

Mutfakların vazgeçilmez yardımcılarından blendırların temizlemek epey yorucu, bunu hepimiz biliyoruz. Fakat pratik bir yolla blendırı çok kolay temizleyebilirsiniz. Bunun için, blendırın yarısına kadar, ılık su doldurun ve çalıştırın. İçindeki tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Konserve Açacağı Paslanırsa

Konserve açacakları çok uzun süre kullanılmadığında paslanır ve işlevini yerine getiremez. Bu durumda hemen bir yenisini almak yerine, bir gece boyunca sıvı yağda bekletin. Ertesi gün açacaktaki pasın gittiğini ve eskisi gibi kolayca konservelerinizi açtığını göreceksiniz.

Cam Kapları Temizlerken

Cam fırın kaplarının temizlenmesi gün olur. Hatta bazen ne kadar yıkarsak da leke çıkmaz. Kaplarının pırıl pırıl olması için, bir kapta bir miktar kabartma tozunu suyla hamur yapıp kaba yayın. Bir müddet bekleyin yıkayın. Camların pırıl pırıl olduğunu görürsünüz.

Zeytinyağı Şişesini Temizlemek İçin

Zeytinyağı şişesini ne kadar yıkarsanız yıkayın, bir türlü temizleyememekten şikayetçiyseniz işte size pratik bir yol. Zeytinyağı şişesinin içine soğuk su ve kalın tuz ilave edin. Sonra iyice çalkalayın. Ardından tekrar soğuk su ile bol bol yıkayın.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın