Mutfak Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak, evlerde en fazla kirlenen ve en çok temiz tutulması gereken alanların başında gelir. Mutfakta sürekli yemek yapılıyor olması ve çok fazla araç gerecin bir arada bulunuyor olması mutfak dezenfeksiyonunu önemli hale getirmektedir. Ancak pek çok kadın detaylı mutfak temizliğini gözünde büyütebilmektedir. Dolapların içi, kullanılan çeşitli araç gereçlerin temizliği, baharatlıklar derken mutfakta temizlenmesi gereken çok fazla yer vardır. Bu nedenle kadınların mutfak dezenfeksiyonu sırasında işlerini kolaylaştırabilecek adımlarını yerine getirmeleri çok önemlidir. Bu sayede çok daha uzun sürecek olan bir işi kısa bir süre içerisinde halledebilir ve mutfaklarınızı kusursuz bir şekilde temizleyebilirsiniz. Peki, mutfak temizliği sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Mutfak temizliği nasıl yapılır?

Mutfak Temizliği Adımları

Tezgahın Üzerini Boşaltın

İşinizi kolaylaştırmak için öncelikle tezgahın üstünde yer alan baharatlık, çaydanlık, kaşıklık gibi eşyaları tamamen kaldırın ve kendinize rahat edebileceğiniz bir alan açın. Tezgahın üzerini temizlemeniz dolapların içini temizlerken çok işinize yarayacaktır.

Dolapları Tamamen Boşaltın

Çok detaylı bir temizlik yapacak ve mutfak içlerinde ki eşyaları da temizleyecekseniz dolapları tamamen boşaltın. Dolapların içini temizledikten sonra dolaptaki tabak, bardak, tencere gibi araç gereçleri temizleyerek yerlerine tekrar yerleştirin.

Ocak ve Fırını Temizleyin

Ocak ve fırın mutfakta ki en çok kirlenen araç gereçlerdir. Fırın ve ocak her yemek pişiriminden sonra temizlenmelidir. Aksi takdirde kalıcı yağlar ile karşılaşabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra ocak ve fırını detaylı temizlikte de yağ çözücüler yardımı ile detaylı bir şekilde temizlemelisiniz.

Buzdolabını Temizleyin

Buzdolabınızı sadece dışından silerek temizleyemezsiniz. İçini komple boşaltmalı ve tüm rafları tek tek silmelisiniz. Gerekli ise buzdolabı temizliğinde de yağ çözücü kullanabilirsiniz. Bütün yiyeceklerinizi sakladığınız buzdolabını detaylı bir şekilde temizlemek sağlığınız için çok önemlidir.

Tezgahı Dezenfekte Edin

Tüm detaylar bittiyse tezgahı dezenfekte edin. Bütün temizliğiniz boyunca kullandığınız tezgahta çeşitli kirlerin birikmesi son derece normaldir. Yine tezgahta da yağlar için yağ çözücüleri kullanabilirsiniz.

Zemini Temizleyin

Mutfak temizliğinde son adım zemin temizliğidir. Önce mutfak halınızı süpürün ve kaldırın. Daha sonra zemini süpürün ve silin. Dolaplarınızın altında açıklık varsa bu açıklıkları da temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]