KOLAY TEMİZLİK İÇİN ÇAMAŞIR SODASI

KOLAY TEMİZLİK İÇİN ÇAMAŞIR SODASI

Hiç çamaşır sodası kullandınız mı?

Ben küçüklüğümden beri tanıştığım. Anneannem deterjan cıdan alırdı. Böyle kaya tuzu gibi irili ufaklı şeffaf parçalar halinde olurdu. Çamaşırları hep onunla yıkardı. Canım benim. Soda konulmuş suda ellerim kaygan kaygan olurdu onu hatırlarım.
Sonraları çamaşır sodası, çamaşır makinelerinde de kullanılması için toz halinde satışa sunuldu. Benim evimde hiç eksik olmaz.

Peki nedir bu çamaşır sodası önce onu anlatayım. Çamaşır sodası yani sodyum karbonat doğal temizlik için kullanılan bir maddedir. Suyu yumuşatır, hızlı temizlik sağlar, adı çamaşır sodası diye geçse de ev temizliğinde de kullanılabilir.

Çamaşır için;
Battaniye, yorgan, tül, perde gibi kiri tutan ve kolay yıkanmayan ev eşyalarımı temizlerken, hazır yastıklarımı yıkarken, sandalye minderleri ya da yer minderlerini yıkarken, küçük halı ve paspaslarımı yıkarken…

Ev temizliği için;
Mutfak dolaplarımı silerken, mutfak camlarımı silerken – mutfağım aspiratör kullanmaya müsait değil yemek buharı, yağları her yere yayılıyor – evimin duvarlarını silerken , krem renkli deri sandalyelerimi silerken, buzdolabımı temizlerken, bez olmayan avize ve abajur başlıklarını temizlerken ve daha “Nasıl temizlenir ki buuu?” diye düşündüğüm bir çok eşyamın temizliğinde kullanıyorum.

Çamaşırın içine hapsolmuş kirin çok hızlı bir şekilde çözülüp suya geçmesini, eşyalardaki yerleşmiş yağların ve kirin hemen temizlenmesini sağlıyor.

Nasıl ve nerede kullanıyorum?

Her çamaşır yıkadığımda kullanmıyorum. Zor yıkanan, makinede yıkanmayan, zahmetli eşyaların temizliğinde kullanıyorum genelde. Ev temizliğinde de günlük temizlikte değil, geniş çaplı temizlik yaptığım zaman kullanıyorum. Benim ellerimi tahriş ediyor o yüzden uzun süreli temas edeceksem muhakkak eldiven kullanıyorum. Toz halinde olduğu içn suya karıştırırken hemen havaya dağılıyor, solumamanızı da öneririm.

Makinede kullanacaksam, deterjan gözüne ekleyip deterjan koymadan bir müddet sodayla yıkıyorum daha sonra deterjanlı yıkamaya geçiyorum.
Küvette yıkıyorsam, küvete doldurduğum suya kendimce belirlediğim bir ölçü çamaşır sodasını ekliyorum. Sonra eşyayı küvete basıyorum.
Soğuk su sodayı dondurup taş gibi yapabiliyor. O yüzden makinede kullanacağınız zaman makine su alırken yavaş yavaş eklemenizi ya da ılık suda eriterek eklemenizi öneririm.

Mesela, kış boyu kullandığınız battaniyenizi yıkayacaksınız ya da tülünüzü.. Ilık su doldurduğunuz küvete bir ya da iki ölçü çamaşır sodası ekleyip kirli eşyanızı suya bastığınızda anında küvetteki suyun kahverengileştiğini göreceksiniz. Eğer suyun çok kirlendiğini düşünüyorsam hemen boşaltıp yeniden sodalı su yapıyorum öyle bekletiyorum eşyayı. Sonra da deterjanlı yıkama faslına geçiyorum.

Mutfak dolaplarınızı, camlarınızı ya da deri eşyalarınızı silmek istiyorsanız, hazırladığınız ılık suyun içine biraz soda karıştırın bezinizi bu suyla yıkayın. Bezinizi sürdüğünüz yerin anında arındığını fark edeceksiniz. Sonrasında duru suyla da bir kat silerek eşyadaki sodayı arındırıyorum. Eşyanın sodalı kalıp kalmadığını anlamak çok kolay, sodalı kalmışsa tuttuğunuzda elinizde kayganlık hissi oluşuyor.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın