Halı bakımı ve temizliği

Halı bakımı ve temizliği

Halı bakımı ve temizliği : “Çıplak ayak yürümeyi sevenlerden olun ya da olmayın, ayakkabılarınızı kapıda çıkarmayı ihmal etmeyin. Neden mi? Ayakkabı tabanlarınızda ne olduğunu bir düşünün. Caddelerin tüm kir ve tozları, halı elyafına nüfuz ederek halının ömrünü olabildiğince kısa bir sürede sona erdirecektir. Halbuki halı bakımında doğru yöntemlerin uygulanması, ürünün kullanım süresini uzatırken uzun yıllar ilk günkü görünümünü korumasını sağlar. Peki bu bakım nasıl yapılmalıdır?“

Halı bakımı ve temizliği

Halı bakımı ve temizliği

Halı temizliğinde öncelikle halı şampuanı kullanmadan düzenli vakumlamanın yeterli olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı tabanlarınıza daha dikkatli baktığınızda geniş bir kir ve toz yelpazesi bulmanız şaşırtıcı olmaz. Tüm bu kirlerin halınıza ayakkabılarınızla taşındığını ve bu inatçı lekeleri halınızdan çıkarmaya çalışırken suçun aslında tamamıyla sizde olduğunu unutmayın. Bu koşullar altında halı üzerinde ayakkabı ya da çorap giyme tercihi tamamıyla size kalıyor.

İnatçı lekeler ancak sürterek yok edilebilir. Doğru mudur?


Hayır. Halıdaki bazı lekeler çıkmakta direnebilir. Asla lekeyi sürterek yok etmeye kalkmayın. Bu uygulama yalnızca lekenin yayılmasına neden olacağından, daha ziyade yumuşak dokunuşlarla lekeyi silmeyi deneyin. Lekenin sürtülerek çıkarılması halı elyafına zarar vererek lekeyi dağıtır. Herhangi bir şeyin gerçekten temiz olması için, üzerine su püskürterek toz ve derinlere işlemiş tozlardan kurtulabiliriz. Hot water extraction su fışkırtma işlemiyle kirlerin yokolmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Giysilerinizi yıkadığınızı ama durulayamadığınızı bir düşünün. İşte halılara da eğer hot water extraction yöntemi kullanılmazsa olacak olan aynen budur. Piyasada, halıların derinlemesine temizliğine ilişkin kaliteli birçok ürün bulunmaktadır ve bu ürünlerin tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Halı şampuanı kullanmak derinlemesine temizlik sağlar. Doğru mudur?


Hayır. Aksine saçınızı şampuanladıktan sonra nasıl ki durulamadan bırakmıyorsanız, aynı şeyin halılarınız için de geçerli olduğunu unutmayın. Şampuan halıda yapışkan bir tortu bırakmadan tamamıyla durulanamaz. Bu yapışkan tortu ise ayakkabıların altındaki tüm kir ve çamuru adeta bir mıknatıs gibi çeker. Böylelikle durum tersine dönerek tertemiz ayakkabı fakat kirli halılara sahip olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca halıda kuru temizleme malzemelerini tercih edin.

Elektrik süpürgesiyle temizlik neden önemlidir?


Halınızın harika görünmesini sağlamak için elektrik süpürgesiyle düzenli ve derinlemesine temizlik yapmak gerekir. Özellikle de yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlere uygulanan vakumlama, halının elyafına zarar veren ve görünümünü matlaştıran toz zerreciklerini yok etmeyi sağlar. Kir zerreciklerini en aza indirmek için girişlere ayak paspası yerleştirmeniz de fayda vardır. Böylelikle halılarınız daha az kirlenerek, kir ve tozdan korunmuş olur. 


Bizi Takip Edin→ Youtube      instagram     twitter      facebook     Google+   Linkedin    Pinterest


Diyarbakır’da Temizliğin Lideri Miss Temizlik Ofisi