Göbek Salatayı Nasıl Temizliyorsunuz?

Anasayfa / BLOG / Göbek Salatayı Nasıl Temizliyorsunuz?
Göbek Salatayı Nasıl Temizliyorsunuz?
Salata yapmak ile ilgili kaçıncı yazım bilmiyorum, çok seviyorum yemeyi ama hazırlamasını değil. Gayet hızlıyım hazırlarken ama yine de bana uzun geliyor.
Her konuda olduğu gibi her salata malzemesi için de pratik yöntemler geliştirdim kendimce. Şimdi kısaca bunlara değineyim.
Göbek salatayı yıllardır yapraklarını tek tek ayırarak, onları tek tek yıkayarak temizler, ardından kesme tahtasında doğrardım. Bu yaprakları ayırma yıkama işi bana zahmetli geliyordu. Bazı restoranlarda falan hiç yıkanmadan dıştaki birkaç katı atarak doğrandığını biliyorum. Bir akşam o kadar üşendim ki yıkamadan doğradım, sonra ise içim rahat etmedi ne yapsam derken, büyük bir kapta foşur foşur yıkayıp süzdüm ve bingo. Ay öyle kolay geldi ki, artık hep önce doğrayıp sonra yıkıyorum.
Salatalıkların kabuklarını asla soymam. Uğraşmak zor geliyor. Güzelce yıkarım ve genelde dikey ortadan böler, ince ince dilimlerim. Koyu renk kabuklar hem hoş görünür, hem ince dilim olduğu için yemesi zor değil hem de bol vitaminli 🙂
Başka domatesi kesme tahtasında önce ortadan ikiye böler sonra soğan doğrar gibi enine ve dikine 2-3 kesik ile bölerim. Bence ideal büyüklük oluyor böyle.
Havuçları daima kabak soyacağı ile soyarım. Hatta genelde tüm havucu kabak soyacağı ile ince ince sıyırıp, salataya öyle katarım.
Diğer malzemeler konusunda farklı bir yöntemim yok. Herkes gibi onları da doğruyorum.
Salata sosunu ise (mesela limon suyu, yağ, tuz, kuru maydanoz, sumak) hepsini bir kasede karıştırıyorum. Ayrı tabaklara servis edilecekse bu sos üzerine yeme sırasında dökülüyor, herkes istediği kadar.
Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın