Fayans temizliği nasıl yapılır?

Fayans Temizliği

Fayans temizliği nasıl yapılır? Evin büyük bir bölümünü oluşturan banyo, tuvalet ve mutfağımızın duvar kaplamalarını oluşturan fayansların temiz olması, bu bölümlerde bariz bir temizlik farklı oluşturduğundan ev hanımlarının en çok özenerek baktığım kısımları oluşturmaktadır. Fayansların temiz olması bir yana parlaması da yine ev hanımlarının en çok dikkat ettiği hususlardan biri. Özellikle derz araları dediğimiz fayansların ek yerlerindeki kısımları temizlemek apayrı bir dert olduğundan bu konuyla ilgili her yöntemi denemekten çekinmiyoruz.

fayans temizliği

Profesyonel anlamda bir temizlik firmasının kullanmış olduğu kimyasallar ile markette satılanlar arasında çok fazla fark var. Marketlerin temizlik reyonlarında bolca bulunan fayans temizliği kimyasalları hem pahalı olmaları hemde parlatma konusunda çok iyi sayılmamaları sebebiyle çok tercih edilmemekte. Bunun yanında evde yapacağınız birkaç küçük işlem sonrasında kendi temizlik malzememizi üretmemiz daha kolay olacaktır. Üstelik temizlenmesinin yanı sıra parlatma işinde çok başarılı olduğunu deneyince kendi gözlerinizle göreceksiniz.

 FAYANS TEMİZLEME

1 lt suya yarım su bardağı sade maden suyunu ekleyiniz. 1 fincan limon suyu ve yarım fincan beyaz sirkeyide ekledikten sonra karışımı iyice karıştırınız. Yapmış olduğunuz karışımı derz aralarında bir fırça yardımı ile sürünüz. Fayansların dış yüzeyini de yine telli yapıdaki herhangi bir malzemeyle ovalayarak temizleyiniz.

Evde kendiniz yapmış olduğunuz bu karışımın marketlerde satılan temizlik kimyasallarından daha kaliteli bir sonuç verdiğini göreceksiniz. Ayrıca bu yöntemle fayanslarınızın kararma süresi de fark edilir bir biçimde uzayacaktır. Profesyonel temizlik  firmaları bu tarz tüm ekipmanlar ile evinize gelerek buhar makinesi ve gerekli ekipmanlar ile fayans ve derz alanlarını makineler yardımıyla temizleye bilmektedir. Sizlerde bahar temizliğinizi profesyonel bir firma yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.

Fayans Aralarının (derz) temizliği :

Derzleri diş fırçası ile Fırçalayın. Çamaşır suyunu biraz su ile inceltin ve bu karışı derze dökün, ardından da diş fırçasıyla ovun.

Fayans temizliğinde ağır kimyasallar kullanmanız hem sağlığınız hem de fayanslar açısından önerilmez. Çok yoğun kimyasalları tercih etmemelisiniz. Kullandığınız malzeme ne olursa olsun, temizliğin arından fayansı iyice durulayın.


Bizi Takip Edin→ Youtube      instagram     twitter        facebook     Google+   Linkedin  Pinterest


Diyarbakır’da Temizliğin Lideri Miss Temizlik Ofisi