Evinizde Doğal Dezenfektan Yapın

Evinizde Doğal Dezenfektan Yapın

Evinizde Doğal Dezenfektan Yapın

Covid19 virüsü sonrası dezenfektan katkılı ürünlere olan talep önemli ölçüde arttı. Muhtemelen mağaza raflarında neredeyse hiç ürün kalmadığını fark ettiniz ve üreticiler üretimlerini çoğaltmış olsa da, bu yeterli olmayacaktır . Yeni coronavirüs veya COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2, birçok insanı Dünya Sağlık Örgütü’nün şu anda resmi bir pandemi olarak sınıflandırdığı şeylerden korumak için korkuyor ve ürünleri arıyor. Bu makalemizde konumuz doğal olarak evlerinizde hazırlayacağınız dezenfektanlar.

Evimizdeki temizlik ürünleri bu virüsü öldürüp öldüremeyeceği konusunda bilgiler vereceğiz sizlere. Bu nedenle, Diyarbakır temizlik şirketleri lideri Miss Temizlik Ofisi olarak bilgimiz ve tecrübelerimiz dahilinde doğal dezenfektanlara nasıl ulaşabiliriz sizlere aktararak değerlendirmek istiyoruz.

Ev yapımı Organik Dezenfektanlar ile Kendinizi Koruyun.

Kendinizi korona virüse’e karşı korumanın en iyi yolu, ellerinizi düzenli olarak akan su ve sabunla yıkamaktır. Sabun yağı çözebilir, böylece korona virüsün yağ zarını çözebilir ve böylece inaktif hale getirebilir.

Sabunun, virüsleri etkisiz hale getirmek için dezenfektanlardan daha iyi çalıştığını söyliyebiliriz. Dezenfektanlar tipik olarak virüslere değil bakterilere ve mantarlara karşı çalışmak üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle genellikle sabun, alkol ve antibakteriyel ajanların bir karışımını içerir ve bunlardan sadece sabun ve alkol virüsü gerçekten etkiler.

Ellerinizi düzenli olarak akan su ve sabunla yıkayın. Sabunun tüm kırışıklıklara ve yarıklara ulaşmasını ve kiri parçalamak için zamanının olmasını sağlamak için tamamen ıslattığınızdan ve en az 20 saniye kuvvetlice ovaladığınızdan emin olun. Alkollü mendiller ve alkol bazlı el dezenfektanları ellerinizi yıkamak için harika bir ektir.

Genel olarak, özellikle hapşırma veya öksürme durumunda, kendiniz ve başkaları arasında en az 1 m. ila 3 m. mesafe bırakın. El sıkışmaktan kaçının. Ayrıca gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının, böylece virüse dokunup aldıysanız, sizi enfekte edemez. Ve bir kez daha: herhangi bir patojeni çıkarmak için genellikle ellerinizi yıkayın.

Evimi Nasıl Dezenfekte Edebilirim? Doğal Dezenfektanlar

Doğal ürünlerin dezenfektan olarak kullanılmasına karşı direnç, toksik kimyasal muadilleri kadar güçlü olmadıkları inancından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, küçük bir araştırma ve yaratıcılıkla, sizin veya aileniz için zararlı bir kalıntı olmadan güvenle dezenfekte edilen tamamen doğal dezenfektan  seçenekleri vardır.

 • Sirke
 • Bu temiz, doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir sıvı bir gıda ürününden daha fazlasıdır. Mikropların yaklaşık% 80’ini öldüren% 95 su ve% 5 asetik asitten oluşur. Bu nedenle, ter lekeli giysilerinizi temizlemek, bulaşıklarınızı yıkamak, paslı aletleri temizlemek ve sert su birikintilerini temizlemek için kullanılabilecek güçlü, doğal dezenfektandır. Aynı zamanda bir koku giderici görevi görür ve gresi kolayca keser. Mikrop öldürme gücünü arttırmak için daha yüksek asetik asit konsantrasyonuna sahip sirke arayıp bulabilirsiniz.
 • Hidrojen Peroksit
 • Yeşil bir isme sahip olmasa da, inanılmaz bir doğal, biyolojik olarak parçalanabilir bileşiktir. Oksijenli ağartıcı olarak da bilinen hidrojen peroksit, temelde fazladan bir oksijen molekülü olan sudur ve oksijene ve suya geri döner. Bu, klorlu ağartıcıdan farklı olarak, çevreye karşı nazik olduğu anlamına gelir.
 • % 3 konsantrasyonda kullanmak en iyisidir, bu genellikle mağazalarda satılır. Çamaşır, banyo ve mutfak temizliği, yağlı tencere ve tavalar ve çocuk oyuncakları için kullanılabilir. Sprey olarak kullanın, kabartma tozu ile bir macun oluşturun veya ıslatmak için kullanın.
 • Tavsiye ediyoruz: Sirke ve hidrojen peroksit karıştırmayın. Karışık olduklarında birbirlerini iptal ederler. Bunları birbiri ardına kullanmak daha iyidir.
 • Alkol
 • Alkol büyük bir doğal dezenfektandır ve birçok el dezenfektanında ve dezenfektanlı ürünlerde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Yüzeyler için dezenfektan olarak, temizli ürünlerinde (özellikle pencere temizleyicileri) Bir bileşen olarak ve çamaşırlarınızdan gelen kötü kokuları gidermek için kullanılabilir.
 • Uçucu Yağlar
 • Bu konsantre sıvılar bitkilerden damıtılır. Çalışmalar, lavanta yağı, karanfil yağı ve diğerleri gibi uçucu yağların doğal antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Bunları diğer doğal dezenfektanlarla karıştırmak sadece dezenfekte edici özellikleri arttırmakla kalmaz, aynı zamanda ferahlatıcı, doğal bir koku bırakır. Kirleri, yapay koruyucuları ve böcek ilaçlarını önlemek için sadece saf organik uçucu yağlar kullandığınızdan emin olun.

  • Çay Ağacı Yağı: Bu güzel kokulu organik uçucu yağ, güçlü bir doğal dezenfektandır. Bir temizleme spreyi için, 650 ml’lik bir sprey şişesinde bir sirke / su karışımına yaklaşık 30 damla ekleyin, karıştırın ve püskürtün.
  • Lavanta Yağı: Keyifli bir yaz kokusundan daha fazlası olan bu organik esansiyel yağın belirgin doğal dezenfektan özellikleri vardır. Kullanışlı bir temizlik ürünü, harika bir zemin temizleyici için birkaç damla su ile seyreltilmiş beyaz sirke ile karıştırmaktır. Bu uçucu yağ aynı zamanda antispazmodiktir, yani kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.
  • Kekik Yağı: Zararlı sağlık etkilerinin hiçbiri olmadan, bir dezenfektan ile ağartıcı ile aynı etkinlik olarak listelenen kekik yağına sahiptir. Patojenlere karşı çok etkili olduğu için, çiğ yumurta ve etle karşılaşan kesme tahtalarını ve mutfak gereçlerini temizlerken yıkama suyunuza kekik yağı ekleyebilirsiniz

Temizleyici ve Dezenfektan

Birçok insan temizleyicileri dezenfektanlarla karıştırıyor gibi görünüyor. İşte bilmeniz gerekenler: İlk olarak bilmeniz gereken,

Bir temizlik ürünü dezenfekte etmez ve bir dezenfektan yüzeyi temizlemez.

Bir temizlik ürünü, kiri bir yüzeyden kaldıran bileşenleri olan yüzeyi aktif cisimleriyle temizleyen bir çözeltidir. Bir temizlik ürünü kullanmak bakteri, virüs ve mikropların büyük bir kısmını temizleyecektir, ancak tüm mikropların% 99,9’unu öldürdüğü gibi dezenfekte olmaz. Aynı şekilde, dezenfektan yüzeylerinizdeki lekeleri ve kirleri temizlemez.

Bu, evinizdeki yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek istiyorsanız, genellikle yüzeyi önce bir temizleyici ile temizlemeniz, daha sonra mikropları öldürmek için bir dezenfektan kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak dezenfektan sadece doğru kullanıldığında çalışır.

Bir Dezenfektan Nasıl Doğru Kullanılır

Ne yazık ki, dezenfektan ile püskürtülen ve silinen bir yüzeyin dezenfekte edildiği fikri çok yaygındır, ancak sadece yanlıştır . Kirli yüzeyler mikroplar için bir üreme alanıdır ve dezenfektanlar yüzeylerdeki kirleri temizlerken olduğu gibi temizlemez. Sadece temiz yüzeylerde çalışırlar, bu nedenle dezenfekte etmeden önce kirleri ve lekeleri çıkarmak için bir temizleyici kullanmanız gerekir.

Bu iki aşamalı yöntemin, dezenfekte edici temizleyiciler kullanılarak kısa kesildiği varsayılmaktadır. Temizlik ürünlerinin reklamlarında sadece püskürtmeniz ve silmeniz gerektiğini, yüzeyi temizleme ve dezenfekte edildiğini gösteriyor!

Ancak dezenfektanlar, reklamların önerdiği gibi hemen çalışmaz. Hangi ürüne baktığınıza bağlı olarak, dezenfektan mikropları etkili bir şekilde öldürmek için yüzeye 1 ila 10 dakika beklemek zorundadır. Sadece o zaman silinmeli veya hava kuruması için bırakılmalıdır. Bu nedenle, dezenfekte edici temizleyicilerle bile, önce temizlemeli, sonra dezenfekte etmelisiniz.

Ayrıca, dezenfektanların çoğunun sadece sert, gözeneksiz yüzeylerde çalıştığını da bilmelisiniz. Amacınıza uygun dezenfektanı bulmak için üreticinin kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun.

Doğal Dezenfektanlar ile Evinizi Nasıl Korursunuz

Koronavirüs SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalmadıysanız, evinizde bulunmaması muhtemeldir. Evinizi güvende tutmanın en kolay yolu, virüsü eve taşımadığınızdan emin olmaktır.

Bu yüzden eve geldikten sonra, akan su ve sabunla ellerinizi hemen ve iyice yıkayın. Evinize girmek ve ellerinizi yıkamak arasında dokunabileceğiniz tüm yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin. Buna kapı kolları, ışık anahtarları, musluk kolu ve sabunluk dahildir.

Her gün dokunduğumuz küçük, genellikle gözden kaçan şeyleri unutmayın; cep telefonu, anahtarlar ve cüzdan. Temizlik ve dezenfekte ederken mutlaka eldiven giyin ve kullandıktan sonra eldivenlerinizi atın. Eldivenler çıkarıldıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Tüm yüzeylerin günlük temizliği ve dezenfeksiyonu, araştırılan veya onaylanmış COVID-19 hastalarının yaşadığı haneler için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından önerilmiştir. Bu öneri virüsün çevrede hayatta kalmasını sınırlamayı amaçlamaktadır.

Ellerinizi düzenli olarak yıkayarak ve sadece birkaç alanı düzenli olarak temizleyip dezenfekte ederek patojenleri evinizden uzak tutarak kendinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz.

Geleneksel Dezenfektanların Sağlık Riskleri

Bununla birlikte, lütfen dezenfektanlarınızı kullanırken ve seçerken dikkatli olun. Bazı dezenfektanlar insanlar ve evcil hayvanlar için tehlikelidir, birçoğu gıda yüzeylerinde kullanıldığında durulanması gerektiğini belirtir. Bir ürün satın almadan önce her zaman içerik listesini, uyarı bildirimlerini ve kullanım talimatlarını içeren ürün etiketini dikkatlice okuyun! Ayrıca etiketsiz, ambalajsız, markasız dezenfektan ürünlerden kaçınmalısınız. Fırsatcıların ekmeğine yağ sürmemeliyiz.

Yanlış Kullanılırsa Sağlık Endişeleri

Birçok bileşen kendi başlarına tehlikeli olmayabilir ve talimatlara göre kullanılırsa belirli durumlarda tehdit oluşturabilir.

Örneğin, alkoller oldukça yanıcıdır, bu nedenle sıcak yüzeylerde veya kıvılcımların yakınında alkol bazlı bir dezenfektan kullanmak yangına ve yanıklara neden olabilir. Sodyum hipoklorit (klorlu ağartıcı olarak da bilinir) sadece güçlü bir tahriş edici değildir, aynı zamanda amonyak ile karıştırıldığında da tehlikelidir. İnsanlar için toksik olan klor gazını serbest bırakır.

Dezenfektanların aşırı kullanımı, çocuklarda daha yüksek astım ve çocukluk çağı hırıltısı ve çocukluk çağı obezitesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, geleneksel dezenfektanların abartılmadan kullanılması tavsiye edilir. Şu anda önemli olan, yeni koronavirüse karşı etkinliklerini sağlamak için dezenfektanları doğru kullanmaktır.

Kendinizi veya ailenizi riske atmayan dezenfektanlara bakmak için birçok seçenek vardır. Doğal dezenfektanların içeriklerin zararlı dumanları yoktur, yüzeyler temizlenir ve mikropsuzdur ve çalışırken rahatça nefes alabilirsiniz.

Diyarbakır temizlik şirketi Miss Temizlik Ofisi ; temizlik hizmetleri konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Bizler en iyi hizmeti en uygun fiyata vermeyi ilke edinmiş, müşteri memnuniyetini her zaman önemseyerek sizlerin takdirini toplamaya gayret etmişizdir. Memnun müşterilerimizin yorumlarını ve hizmetlerimizi

Google Benim İşletmem sayfamızdan takip edebilirsiniz

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın