Evde Leke Çıkarıcı Yapma Yöntemi

Evde Leke Çıkarıcı Yapma Yöntemi

Evde Leke Çıkarıcı Yapma Yöntemi

Günümüzde pek çok kadın ev temizliğinde kimyasal leke çıkarıcıları kullanmak yerine evde leke çıkarıcı yapma yöntemlerini araştırarak kendi leke çıkarıcılarını yapmak istiyor. Bu doğrultuda evde leke çıkarıcı yapma yöntemi dendiğinde ise akla ilk olarak karbonat gelir. Çünkü karbonatın yağları emme özelliği bulunur. Karbonatı yağ lekelerinin üstüne döküp bir kaç zaman bekleterek ürünü kullanabilirsiniz. Ayrıca karbonat evde bulundurabileceğiniz ve çokça işe yarayan bir üründür.

Bu beyaz madde hem ucuz hemde evde bir çok temizlik işinizi görecektir. Özellikle de kumaş ve tekstil ürünlerinden leke çıkarmak için karbonatın eşsiz bir tercih olduğunu ifade edebiliriz. 

Ter gibi sararmış lekeler: Eğer giysileriniz sararmış ise, ihtiyacınız olan tek şey yarım bardak su ile bir yemek kaşığı karbonattır. Su ve karbonatı karıştırın ve 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra lekeli bölgeyi ılık su ile durulayın. İlk sefer leke çıkmaz ise, işlemi tekrarlayın ve sonra kıyafetin yıkama işlemini gerçeleştirin.

Yağ lekeleri: Yağ lekeleri büyük sorundur. Çünkü yağlar kumaşın liflerine işler. Karbonat yağı çıkarmanın en iyi yoludur çünkü yağı emer. Bu yöntemi kullanmak için etkili bölgeye biraz karbonat dağıtın ve kumaşın karbonatı emmesini bekleyin. Ardından yavaşça ve ılık bir su ile durulayın.

Alkol lekeleri: Alkol lekeleri için en etkili yöntem ise şampuandır. Şampuan kullanarak alkol lekelerinden kısa bir süre de kurtulabilirsiniz. 

Çamur lekesi: Öncelikle çamurun kurumasını bekleyin ve ardından sıvı sabun ile yıkayın. Bu tür ürünlerde çamaşır suyu kullanmanızı önermiyoruz.

Çay lekesi: Leke şampuan ile çıkmaz ise suda bekletin üzerine karbonat döküp bekletin ardından çamaşır makinesi vasıtası ile yıkayın.

Koltuk lekeleri nasıl temizlenir ?

Koltuklar çeşitli nedenlerden dolayı kirlenebilir ve lekelenebilir. Bu noktada en önemli detay lekenin kurumasını beklememektir. Bu doğrultuda lekeleri kurutmadan çıkartmak içini gerekli işlemleri yapın. koltuklarda bulanan lekeleri çıkartmaya çalışırken koltuğun başka bir yerinde su lekeleri oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla Diyarbakır’ın en güvenilir temizlik şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

Sıvı Lekelerin Temizliği Nasıl Olmalı ?

Koltuk temizleme işleminde kesinlikle alkol kullanmayın. Koltuğa alkolün dökülmesi halinde ise hiç dokunmadan kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra leke kalırsa yukarıda belirttiğimiz şekilde temizlik uygulaması yapabilirsiniz.

Çay, kahve, gibi sıvı lekeler söz konusu olduğunda öncelik ile emici bir havlu kâğıt kullanarak ürün üzerindeki sıvının emilmesini sağlayın.

Sabunlu ılık bir suda kumaş parçasını ıslatarak dairesel hareketlerle lekeli bölgeyi silin. Sabunlu suyu direkt koltuğa uygulamak yerine, oluşan köpükleri kumaş üzerine tatbik edin. Kadife koltuk temizleme için en iyi bez yine kadife bir kumaş olacaktır. Eğer bu türde bir kumaş kullanamıyorsanız, pamuklu olmayan herhangi bir kumaş türünü tercih edebilirsiniz.

Koltuk temizleme işleminde kesinlikle alkol kullanmanızı önermiyoruz.

Koltuğa alkolün dökülmesi halinde ise hiç dokunmadan kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra leke kalırsa yukarıda belirttiğimiz şekilde temizlik uygulaması yapabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Call Now ButtonHemen Arayın