Beyaz Renkteki Mutfağınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

Anasayfa / BLOG / Beyaz Renkteki Mutfağınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?
Beyaz Renkteki Mutfağınızı Nasıl Temiz Tutarsınız?

Tabi ki de beyaz bir mutfak çok güzel görünüyor fakat temiz olması şartıyla! Size beyaz mutfağınızı nasıl temiz tutabileceğiniz konusunda öneriler hazırladık.

Yakın zamanda beyaz mutfaklar üzerine yayınlanmış bir yazı okuyucuların bu mutfakları nasıl temiz tutacaklarına dair sorular yönelttikleri bir sürü yorum yağmuruna tutuldu. Yorumculardan bir tanesi bu gibi mutfakların temiz tutulmasının gerçekten çok zor olduğundan yakınarak, gerçek aşçıların asla bu gibi mutfakları kullanmayacaklarını, kullananların da akıl sağlığından şüphe edeceklerini yazmıştı.

Elbette ki tamamen beyaz bir mutfağa sahip olmak deli olduğunuz anlamına gelmiyor. Emin olun tek ihtiyacınız biraz özen ve size açıklayacağımız püf noktalarından yararlanmak!

mutfak temizlik

Bu beyaz mutfak harika görünüyor çünkü şimdiye kadar kimse burada yemek pişirmemiş gibi duruyor. Tabi ki de hiç yemek yapmamak mutfağı temiz tutmanın en kolay yolu! Fakat elbette siz mutfağınızı kullanacaksınız ve ardından sarıya dönmüş mutfak dolapları, yağlı ve lekeli lavabo ve tezgahla baş başa kalacaksınız. Kulağa pek de eğlenceli gelmiyor.

Peki ya neden bu tertemiz beyaz dolaplar sarıya dönüyor? Bu durumun en büyük suçlusu beyaza boyanmış ahşabı ya da beyaz laminant yüzeyleri sarılaştıran ya da rengini solduran direkt güneş ışınları. Mutfağınızdaki dolapları korumak için perde ya da güneşlik kullanmayı düşünebilirsiniz.

İkinci neden ise ocak. Yemek yapmaya başlar başlamaz, havaya mikroskobik boyutta yemek ve yağ partikülleri yayılıyor ve yayılan bu parçacıklar elbette bir yerlere iniş yapmak zorunda kalıyorlar. O yer de elbette beyaz mutfak dolaplarınız oluyor. Sonuç? Sararmış dolaplar.

Bu yüzden ocakta bir şeyler kaynatmaya, pişirmeye ya da kızartmaya başladığınızda partiküllerin en azından bir kısmının dolaplarınızı ve ocağın çevresini mahvetmesini önlemek için mutlaka aspiratörü çalıştırın.

Yazar Lorna Hordos, beyaz dolaplardaki sarı rengi çıkarmak için şu karışımı öneriyor: 1 fincan sirke, 2 fincan ılık su ve 1 yemek kaşığı karbonat. Bir de dolapları beyaz tutabilmek için ayda bir kez ılık su ve yağ çözücü ile silin.

Elbette mutfağınızda bir de her mutfakta olduğu gibi yağdan sıçrayan, yemek ve içecek artıklarından kaynaklanan önlenemez bir kir ve pislik oluşumu olmakta. Kemper Marangozluk’ta çalışanlar boyalı dolaplar üzerinde zımpara benzeri aşındırıcı malzemelerin ya da bulaşık ovma süngerlerinin yüzeyi çizip matlaştırdıkları için asla kullanılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Bunlar yerine hafifçe ılık su ile nemlendireceğiniz pamuklu yumuşak bir bez dolaplarınızı temiz tutmada yeterli olacaktır.

Eğer daha kuvvetli bir çözüme ihtiyacınız varsa, biraz bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırabilirsiniz. Bu karışım ile temizledikten sonra tüm yüzeyi temiz, nemli bir bez ile silin ve hemen ardından temiz ve yumuşak bir başka bez ile kurulayın.

Lekelerin üzerinden fazla zaman geçmemesine dikkat edin. Uzun süre kalan lekeler dolaplarınızda kalıcı hasara ve renk değişimine neden olabilir.

Bu lavaboya gerçekten de bayılıyordum ta ki gerçekten de kullanılmış gibi durana kadar! Evimdeki beyaz lavaboların iğrenç bir hal almaları en fazla beş dakika sürüyor. Siz de lavabolarınızı parlatmak ve lekelerini gidermek için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Uzmanlar birkaç adet kağıt havluyu lavabonun içine serip havluyu çamaşır suyu ile ıslatmayı öneriyorlar. Böylece çamaşır suyu direkt olarak lavabodan akıp gitmemiş oluyor. Çamaşır suyunun işe yaraması için kağıt havluları yarım saat kadar lavaboda bırakın. Ardından kağıtları atın ve lavabonuzu ılık su ile durulayın.

Daha doğal bir çözüm için, lavabonuzu tıkayıp soda ve limon suyu ile doldurun ve karışımı lavabonuzda bekletin. Ardından karışımı boşaltın ve halen daha direnen lekeler varsa direkt olarak limon suyu ile ovun. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Call Now ButtonHemen Arayın